facebook

Konserwacja bramy garażowej (smarowanie, odśnieżanie)

Blog » Konserwacja bramy garażowej (smarowanie, odśnieżanie)

Początek wiosny to bardzo dobry moment na okresowy przegląd bramy garażowej. Prawidłowe działanie tej konstrukcji zależy bowiem od regularnego utrzymywania jej w dobrym stanie i bieżącym usuwaniu usterek. Bramy garażowe przez cały czas są narażone na częściowe działanie warunków atmosferycznych. Dodatkowo, garaże w których są zainstalowane nie zawsze utrzymywane są w doskonałej czystości, co może przyczyniać się do problemów z funkcjonowaniem bramy. Jak tego uniknąć? Stosując się do naszych porad.


Czyszczenie prowadnic 

Łatwe podnoszenie i opuszczanie bram garażowych zależy od tego, w jakim stanie pozostają suwnice i prowadnice. Szczególnie elementy mocowane w poziomie – jak elementy podsufitowe bram segmentowych, narażone są na osadzanie brudu. W połączeniu ze smarem, z czasem tworzy on gęsty nalot, utrudniający płynne poruszanie się rolek w prowadnicy. Efektem tego jest konieczność włożenia większej siły w otwarcie bramy. Natomiast jeśli jest ona sterowana automatycznie, po pewnym czasie może to prowadzić do uszkodzenia napędu elektrycznego. Czyszczenie takich prowadnic powinno być wykonywane dwu etapowo. W pierwszej kolejności należy usunąć najgrubsze zanieczyszczenia – np. korzystając z ręczników papierowych. Następnie powierzchnia prowadnic powinna zostać oczyszczona z tłustych nalotów, np. z pomocą technicznych środków myjących i usuwających tłuste zabrudzenia.


Automatyka

Po zimie można zauważyć problemy z prawidłowym sterowaniem bramy przy pomocy fotokomórek. Jeśli brama nie domyka się do końca, zamyka się pomimo przeszkody lub działa z dużym opóźnieniem, przyczyną może być zabrudzona fotokomórka. Jeśli jest umieszczona blisko gruntu, to ryzyko że została zabrudzona śniegiem lub błotem chlapiącym spod kół samochodu jest duże. Czyszczenie można wykonać z pomocą wilgotnej szmatki.

 

Uszczelki w bramach segmentowych

Szczelność bram segmentowych zależy od tego, w jakim stanie są utrzymywane wszystkie zainstalowane na panelach uszczelki. Aby nie pękały od działania promieni UV i różnic temperatur, należy je okresowo impregnować i nawilżać. Najlepiej robić to dwa razy do roku – przed i po zimie. Do tego celu można wykorzystać tani i bardzo wydajny olej silikonowy, nanoszony na uszczelki przy pomocy gąbki. Oprócz tego że doskonale je chroni, nadaje im również ładną głębię czarnego koloru. Uszkodzone uszczelki, na których widoczne są duże pęknięcia powinno się czym prędzej wymienić na nowe. Ich montaż nie jest skomplikowany i polega na zsunięciu starych uszczelek.